Sposoby leczenia alergii na kota
Życie z kotem może być wspaniałe lub koszmarne, jeśli rozwinie się alergia na kota. I nigdy nie jest za późno na jej pojawienie się – może wystąpić w każdym wieku. Europejska Akademia Alergii i Immunologii Klinicznej (EAACI) szacuje, że jeden na czterech Europejczyków cierpi na to schorzenie. Co więcej, od 15% do 30% osób z jakąś formą alergii jest również uczulonych na koty (lub psy). Ponadto, alergie na koty są dwukrotnie częstsze niż na psy.
Objawy, które wskazują na alergię na koty objawiają się jako swędzenie nosa, kichanie, smarki, swędzenie oczu, łzawienie oczu … lub są związane z astmą (trudności w oddychaniu, kaszel lub świszczący oddech). Aby potwierdzić, czy rzeczywiście jest to reakcja na koty, a nie coś innego (roztocza, pyłki…), specjalista przeprowadza serię testów skórnych i badanie krwi. Choć często uważa się, że alergia na kota jest spowodowana sierścią zwierzęcia, to nie do końca tak jest. To właściwie zrzucanie skóry i przede wszystkim sierści, a nie sama sierść, ale alergen jest też obecny w ślinie czy moczu.
Sposoby leczenia alergii na kota
Po zdiagnozowaniu alergii na kota idealnym rozwiązaniem jest unikanie alergenu, czyli brak kontaktu ze zwierzęciem.
Jeśli pacjent nadal żyje z kotem pod jednym dachem, lekarz przepisuje leki łagodzące objawy: leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy donosowe lub leki przeciwhistaminowe do oczu. A jeśli leki nie wystarczą, pacjentowi proponuje się immunoterapię, czyli specjalną szczepionkę.
Szczepionka podawana jest zazwyczaj co miesiąc. Podaje się dawkę początkową, a po osiągnięciu dawki podtrzymującej podaje się ją zwykle, w zależności od danego laboratorium, co cztery tygodnie lub co sześć tygodni i trwa ona od trzech do pięciu lat. Zwykle podaje się ją w formie zastrzyku. Istnieją również szczepionki podjęzykowe w postaci kropli, które przyjmuje się codziennie lub 3 lub 4 razy w tygodniu, w zależności od laboratorium, które je produkuje.
Środki zmniejszające objawy alergii na kota
Gdy alergia jest silna, najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie zwierzęcia z domu. Jednak po usunięciu kota z domu alergeny ze zwierzęcia mogą pozostać nawet do 6-12 miesięcy później, ponieważ są to bardzo małe cząsteczki.
Kiedy zdecydujesz się żyć ze swoim zwierzakiem, te wskazówki pomogą kontrolować alergię na kota:
- Odizoluj zwierzę w określonym obszarze domu. Ważne jest, aby starać się nie trzymać kotka w tym samym pomieszczeniu, co osoba z alergią, ponieważ bez względu na to, jak dobrze go oczyścisz, zawsze są ślady włosów lub skóry zwierzęcia, które mogą wywołać reakcję.
- Wyeliminuj rezerwuary alergenów, czyli usuń wykładziny i dywany.
- Odkurzaj dom dokładnie i codziennie odkurzaczami z filtrem HEPA.
- Zakładaj pokrowce na materace.
Więcej wskazówek odnośnie radzenia sobie z różnymi alergiami znajdziesz w https://www.niepoprawny.pl