Podróż z psem – o czym warto pamiętać
Podróż z psem czy kotem to przygoda, którą chcemy przeżywać wspólnie z naszym pupilem przy zapewnieniu mu maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa. W tym artykule przedstawimy o co należy zadbać zabierając psa w podróż.
Podróż samochodem z psem
W trakcie planowania podróży samochodem z psem, szczególnie takiej dłuższej musimy najpierw dowiedzieć się jak nasz pies znosi jazdę autem. Zabierz psa na krótką wycieczkę za miastem i sprawdź jak będzie się zachowywał. Czy ma chorobę lokomocyjną? Czy jest niespokojny i nerwowy? Czy raczej kładzie się spokojnie i czeka na dotarcie do celu? Wiedza ta pozwoli nam zaplanować warunki, które powinniśmy spełnić, aby pies bezpiecznie przemierzał z nami w aucie dłuższe trasy.
Psy, które są nerwowe i niespokojne warto przygotować do podróży już na kilka dni przed jej startem za pomocą specjalnych przepisanych przez weterynarza środków uspokajających. Dodatkowo musimy zapewnić sobie i psu bezpieczeństwo, dlatego takie psy powinny być przewożone w specjalnych transporterach, które stają się azylem dla psa, a nas chronią przed wskoczeniem psa do przodu auta co mogłoby skończyć się bardzo niebezpiecznie.
Psom które podróżują spokojnie i dobrze ją znoszą, wystarczy mata ochronna do auta i pas bezpieczeństwa przyczepiany do szelek. Latem warto również wyściełać psu matę ochronną matą chłodzącą, dzięki czemu będzie mu przyjemniej.
Zanim ruszymy w podróż z psem
Przed podróżą z psem warto wstrzymać się z podawaniem psu jedzenia (ostatni posiłek najpóźniej 3-4 godziny przed startem). Jeżeli pies ma chorobę lokomocyjną zadbajmy o leki dla psa, które pomogą mu przetrwać podróż. Ważny jest stały dostęp do świeżej wody, który możemy realizować poprzez specjalne poidełka turystyczne dla psa dostępne w sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl.
Jeżeli nasz pies dobrze znosi podróż, wówczas możemy zaserwować mu jakąś angażującą przekąskę w formie gryzaka, który pozwoli mu się także wyciszyć i wyładować emocje spowodowane podróżą.
Pamiętaj o postojach dla psa, aby mógł zrealizować również swoje potrzeby fizjologiczne. Taki postój najlepiej realizować nie dłużej niż co 3-4 godziny.
Zadbaj o odpowiednią temperaturę w aucie i NIE ZOSTAWIAJ nawet na moment psa w zamkniętym samochodzie w słoneczny dzień. Temperatura w nim wzrasta do bardzo niebezpiecznego poziomu dla psa już w kilka minut. Podczas jazdy z psem trzymaj go z dala od bezpośredniego światła słonecznego i gorących części silnika. Niezależnie od tego, gdzie się znajdują, pamiętaj, że żadna część ciała nie powinna dotykać deski rozdzielczej ani otworów wentylacyjnych.